Δημοσιεύουμε την αφίσα, τον χάρτη πρόσβασης, το τελικό πρόγραμμα και την κατάσταστη συμμετεχόντων στο σεμινάριο με θέμα «Πολλαπλή λειτουργία του σχολικού κήπου θεμελιωμένη στην έννοια της αειφορίας» που θα γίνει το Σάββατο 30 Μαρτίου 2013 στο ΚΠΕ Ελευσίνας (Κοντούλη 60, 2105546808). Το σεμινάριο αποτελεί ιδρυτική συνάντηση του τοπικού δικτύου ΠΕ “Ο κήπος της αειφορίας”.
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ
9:00-9:30 Προσέλευση-Εγγραφές
9:30-9:45 Χαιρετισμοί
9:45-10:00 «Ο ρόλος των ΚΠΕ, Παρουσίαση του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ελευσίνας», Παναγιώτης Μπεγέτης, Υπεύθυνος ΚΠΕ Ελευσίνας
10:00-10:15 «Το Τοπικό Δίκτυο ΠΕ «Ο κήπος της αειφορίας»- Σκοπός, Στόχοι, Λειτουργία», Αλεξάνδρα Τσίγκου, Υπεύθυνη Π.Ε. Α/βάθμιας Δυτ. Αττικής
10:15-10:45 «Σχολικός Κήπος», Κων/νος Ακουμιανάκης, Αναπλ. Καθηγητής ΓΠΑ
10:45-11:15 «Τα φυτά στο σχολικό κήπο και η σύνδεσή τους με την εκπαίδευση μέσω εναλλακτικού εκπαιδευτικού εργαλείου», Αναστασία Ακουμιανάκη-Ιωαννίδου, Επικ. Καθηγήτρια ΓΠΑ
11:15-11:30 Ερωτήσεις-Συζήτηση
11:30-13:00 Διάλειμμα για καφέ- Μετάβαση στον Βοτανικό Κήπο Διομήδους
13:00-14:30 Βιωματικά Εργαστήρια στο πεδίο «Ιστορικά Φυτά και Μύθοι» και «Φυτά οικονομικού ενδιαφέροντος», Ανδρέας Αθανασόπουλος, Υπεύθυνος ΚΠΕ Λαυρίου, Ειρήνη Μιχαηλίδου, μέλος Π.Ο. ΚΠΕ Λαυρίου
14:30-15:30 «Ξενάγηση στα τμήματα του Βοτανικού Κήπου Διομήδους», Ειρήνη Βαλλιανάτου, δρ Βοτανολόγος
15:30-17:00 Μετάβαση στο ΚΠΕ Ελευσίνας- Πρόχειρο γεύμα
17:00-18:30 «Παρουσίαση Κομποστοποίησης», «Υλοποίηση δύο παράλληλων βιωματικών εργαστηρίων Κομποστοποίησης» και «Παιδαγωγικό Παιχνίδι», Γιώργος Μπεκιάρης και Νίκος Ηλιόπουλος, μέλη Π.Ο. του ΚΠΕ Νάουσας, και η Π.Ο. του ΚΠΕ Ελευσίνας
18:30-19:00 Ολομέλεια- Συμπεράσματα- Αξιολόγηση του Σεμιναρίου
ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΚΕΚΛΗΜΕΝΩΝ | |||
Α/Α | ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ | ΣΧΟΛΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ | ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ |
1 | ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΜΑΡΙΑ | 4ο ΔΣ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ | ΠΕ70 |
2 | ΑΚΡΙΒΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ | 11ο ΔΣ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ | ΠΕ70 |
3 | ΑΥΓΕΡΙΝΟΥ ΣΩΤΗΡΙΑ | 6ο ΔΣ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ | ΠΕ70 |
4 | ΒΑΡΕΛΑ ΕΛΕΝΗ | 8ο ΔΣ ΜΕΓΑΡΩΝ | ΠΕ70 |
5 | ΒΑΤΤΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ | 6ο ΔΣ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ | ΠΕ70 |
6 | ΓΚΟΥΝΕΛΑ ΓΕΩΡΓΙΑ | 2ο ΔΣ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ | ΠΕ70 |
7 | ΔΡΕΤΑΚΗ ΙΟΥΛΙΑ | 5ο ΔΣ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ | ΠΕ70 |
8 | ΔΡΟΜΠΟΝΗΣ ΣΩΤΗΡΙΟΣ | 3ο ΔΣ ΜΕΓΑΡΩΝ | ΠΕ70 |
9 | ΖΑΡΡΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ | 4ο ΔΣ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ | ΠΕ70 |
10 | ΖΙΑΣΚΑΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ | 11ο ΔΣ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ | ΠΕ70 |
11 | ΗΛΙΑΔΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ | 130ο ΔΣ ΑΘΗΝΩΝ | ΠΕ70 |
12 | ΚΑΛΑΡΧΑΚΗ ΒΑΣΙΛΕΙΑ | 3ο ΔΣ ΖΕΦΥΡΙΟΥ | ΠΕ70 |
13 | ΚΑΛΥΒΙΩΤΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ | 4ο ΔΣ ΜΕΓΑΡΩΝ | ΠΕ70 |
14 | ΚΑΡΑΜΗΤΡΟΥ ΧΡΥΣΑΝΘΗ | 3Ο Δ.Σ. ΖΕΦΥΡΙΟΥ | ΠΕ70 |
15 | ΚΑΤΡΑΚΟΥΛΗ ΘΕΟΔΩΡΑ | 5ο ΔΣ ΜΕΓΑΡΩΝ | ΠΕ70 |
16 | ΚΑΤΣΟΥΛΗ ΜΑΡΙΑ | 5ο ΔΣ ΜΕΓΑΡΩΝ | ΠΕ70 |
17 | ΚΟΡΟΠΟΥΛΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ | 5ο ΔΣ ΜΑΝΔΡΑΣ | ΠΕ70 |
18 | ΚΟΡΩΖΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ | 9ο ΔΣ ΜΕΓΑΡΩΝ | ΠΕ70 |
19 | ΚΟΣΜΑ ΑΦΡΟΔΙΤΗ | 4ο ΔΣ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ | ΠΕ70 |
20 | ΚΟΥΡΚΟΥΝΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ | 5ο ΔΣ ΜΑΝΔΡΑΣ | ΠΕ70 |
21 | ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΠΕΡΙΚΛΗΣ | 4ο ΔΣ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ | ΠΕ70 |
22 | ΚΩΣΤΗ ΑΡΓΥΡΩ | 3ο ΔΣ ΝΕΑΣ ΠΕΡΑΜΟΥ | ΠΕ70 |
23 | ΛΑΣΚΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ | 5ο ΔΣ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ | ΠΕ06 |
24 | ΛΙΑΠΗ ΜΑΡΙΑ | ΝΗΠ. ΕΡΥΘΡΩΝ | ΠΕ60 |
25 | ΛΙΟΛΙΟΥ ΕΛΕΝΗ | 3ο ΔΣ ΝΕΑΣ ΠΕΡΑΜΟΥ | ΠΕ70 |
26 | ΛΟΥΠΑ ΕΥΡΙΔΙΚΗ | 6ο Δ.Σ ΜΕΓΑΡΩΝ | ΠΕ70 |
27 | ΜΑΓΓΙΝΑ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ | 6ο ΔΣ ΜΕΓΑΡΩΝ | ΠΕ70 |
28 | ΜΗΤΣΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ | 6ο ΔΣ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ | ΠΕ70 |
29 | ΜΠΑΚΟΛΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ | 9ο ΔΣ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ | ΠΕ70 |
30 | ΜΠΙΣΣΙΑ ΙΩΑΝΝΑ | 9ο ΔΣ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ | ΠΕ70 |
31 | ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ | 4ο ΔΣ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ | ΠΕ70 |
32 | ΠΑΠΑΦΡΑΓΚΟΥ ΚΑΤΕΡΙΝΑ | 9ο ΔΣ ΜΕΓΑΡΩΝ | ΠΕ70 |
33 | ΠΕΤΑΝΙΤΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ | 11o ΝΗΠ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ | ΠΕ60 |
34 | ΠΙΨΟΥ ΕΛΕΝΗ | 1ο ΝΕΑΣ ΠΕΡΑΜΟΥ | ΠΕ70 |
35 | ΠΟΥΛΑΡΑΚΗ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ | 4ο ΔΣ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ | ΠΕ70 |
36 | ΠΡΕΚΑΤΕ ΘΕΟΔΩΡΑ | 3ο ΔΣ ΖΕΦΥΡΙΟΥ | ΠΕ70 |
37 | ΣΑΠΟΥΝΤΖΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ | 7ο ΔΣ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ | ΠΕ70 |
38 | ΣΑΡΡΗ ΝΑΤΑΣΣΑ | 11ο ΔΣ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ | ΠΕ70 |
39 | ΣΕΜΕΡΤΖΙΔΟΥ ΑΣΗΜΙΝΑ | 2ο ΔΣ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ | ΠΕ70 |
40 | ΣΕΡΕΤΗ ΕΥΦΡΟΣΥΝΗ | 3ο ΔΣ ΝΕΑΣ ΠΕΡΑΜΟΥ | ΠΕ70 |
41 | ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ | 4ο ΔΣ ΖΕΦΥΡΙΟΥ | ΠΕ70 |
42 | ΣΤΑΥΡΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ | 3ο ΔΣ ΜΕΓΑΡΩΝ | ΠΕ70 |
43 | ΣΤΕΝΤΟΥΜΗ ΜΑΡΙΑ | 3ο ΔΣ ΝΕΑΣ ΠΕΡΑΜΟΥ | ΠΕ70 |
44 | ΣΤΡΑΤΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ-ΕΛΕΝΗ | 9ο ΔΣ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ | ΠΕ70 |
45 | ΤΖΟΒΑΡΑ ΚΩΝ/ΝΑ | 6ο ΔΣ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ | ΠΕ70 |
46 | ΤΟΪΤΟΥ ΜΑΓΔΑΛΗΝΗ | 6ο ΔΣ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ | ΠΕ70 |
47 | ΤΣΑΝΤΖΑΛΟΥ ΕΛΙΣΑΒΕΤ | 7ο ΔΣ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ | ΠΕ70 |
48 | ΤΣΑΝΤΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ | 2Ο ΝΗΠ ΖΕΦΥΡΙΟΥ | ΠΕ60 |
49 | ΤΣΙΑΚΟΥ ΕΥΓΕΝΙΑ | 6ο ΔΣ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ | ΠΕ70 |
50 | ΦΑΛΑΓΓΑΣ ΜΑΡΙΟΣ | 6ο ΔΣ ΜΕΓΑΡΩΝ | ΠΕ70 |
51 | ΦΙΚΑ ΜΑΡΙΑ-ΠΗΝΕΛΟΠΗ | 11o ΝΗΠ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ | ΠΕ60 |
52 | ΧΑΡΚΟΠΛΙΑ ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ | 11ο ΔΣ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ | ΠΕ70 |
53 | ΧΑΡΜΠΑΛΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ | 5ο ΔΣ ΜΑΝΔΡΑΣ | ΠΕ70 |
54 | ΧΡΥΣΟΥ ΒΑΡΒΑΡΑ | 1ο ΔΣ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ | ΠΕ70 |
ΜΕΛΗ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ | |||
55 | ΘΕΟΔΩΡΙΔΟΥ ΕΛΕΝΗ | ΥΠ. Β/ΒΑΘΜΙΑΣ ΔΥΤ ΑΤΤΙΚΗΣ | ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΗ |
56 | ΓΚΑΜΠΕΝΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ | 3ο ΔΣ ΝΕΑΣ ΠΕΡΑΜΟΥ | ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΗ |
57 | ΘΕΟΔΩΡΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ | 4ο ΔΣ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ | ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΗ |
58 | ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΙΣΙΔΩΡΑ | ΓΕΩΠΟΝΟΣ ΔΗΜΟΥ ΑΣΠ/ΓΟΥ | ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΗ |
ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΠΕ | |||
59 | ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑ | ΥΠ. Α/ΒΑΘΜΙΑΣ Α΄ ΑΘΗΝΑΣ | ΠΡΟΣΚΕΚΛΗΜΕΝΗ |
60 | ΝΙΑΡΧΟΥ ΕΛΕΝΗ | ΥΠ. Α/ΒΑΘΜΙΑΣ Γ΄ ΑΘΗΝΑΣ | ΠΡΟΣΚΕΚΛΗΜΕΝΗ |